BirLinkte Okuyoruz Nedir?

“BirLinkte Okuyoruz” , 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Keles İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çarşamba akşamları 19.30’da Zoom üzerinden gerçekleştirilmiş, ülkemizdeki tüm ortaokul öğretmen ve öğrencilerinin katılabildiği haftalık, hediyeli, Türkiye’nin en kapsayıcı, çevrimiçi kitap okuma programıdır.

“BirLinkte Okuyoruz”,  2020-Kasım ayında yapılan “Öğretmen Buluşmaları-Bursa” toplantısı kapsamında Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk’a sunulmuş, yayınlandığı Kasım ayından itibaren Bursa’dan başlayıp Eskişehir, İzmir, Yalova, Rize, Antalya ve Samsun’a kadar 5000 öğrenciye ulaşmış, tüm Türkiye’ye ulaşma hedefiyle 33 ile ulaşarak kendi alanında bir rekora imza atmış ve 2020-2021 sezonunu tamamlamıştır.

“BirLinkte Okuyoruz” Nasıl Oluştu?

“BirLinkte Okuyoruz” Keles İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2020 Mayıs ayında başlattığı “Pandemi sürecinde okullarda uygulanabilecek projeler” konusunda  öğretmenlerimizin fikirlerinden yola çıkılarak hazırlanan onlarca proje arasından seçilmiş, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından projelendirilerek Milli Eğitim Bakanlığı onayı alınmış ve tüm Türkiye’de uygulanmış bir çalışmadır.

Amacımız, teknoloji bağımlılığını azaltmak ve kitap okuma kültürünü geliştirmek, engelli, engelsiz tüm öğrencilerimizin sosyal ve kültürel ortamlara eşit fırsatlarla katılımlarını sağlamak, öğrencilerimizin düşünen, yorumlayan, eleştiren, söz ve yazı varlığını geliştiren, zenginleştiren bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Program İçeriğinde Neler Var?

“BirLinkte Okuyoruz” program süresi 40 dakikadır. Katılımcılarımız seçmiş oldukları herhangi bir kitabı, programın ilk 20 dakikasında okumaktadır. Kalan 20 dakikada ise Milli Eğitim Bakanlığımızın belirlediği gün ve haftalara göre iki dakikalık bir video gösteriminin ardından programa davet edilen konuklarımızla söyleşi yapılmakta, öğrencilerimizin okuduklarıyla ilgili önemli bulduğu sözleri birer cümleyle ifade ettiği program hediyeli soru cevap etkinliği ile sonlanmaktadır.

BirLinkte Okuyoruz Kimlerden Oluşuyor?

“BirLinkte Okuyoruz” ekibi, Milli Eğitim Bakanlığı Keles İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde resmi okullarda görev yapan gönüllü öğretmenlerden oluşturulmuştur. Ekipte Türkçe , Bilişim, Görsel Sanatlar, İngilizce, Sınıf Öğretmenliği, Din Kültürü Ahlak Bilgisi ve Beden Eğitimi branşlarında öğretmenler görev almıştır.

“BirLinkte Okuyoruz” , Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün lisanslı Zoom uygulaması üzerinden yayın yapmış olup program kullanıcı ID bilgileri program öncesi sadece katılımcılarla paylaşılmıştır.

Nasıl Katılabiliriz?

2020-2021 sezonunu 5000’in üzerinde öğrenci katılımıyla kapatan BirLinkte Okuyoruz programı için şu an başvuru kabulü yapılamamaktadır. Ancak projenin, benzer okuma girişimlerine örnek ve öncü olması amacıyla web sayfası yayında kalmaya devam edecektir. Eğer bu ve benzeri projelerle ilgileniyorsanız farkındalık oluşturmak ve okumaya ilgiyi artırmak adına projemizden çevrenize bahsedebilir sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.. İlginize teşekkürler.

Keles İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü